Stanisław Niemczyk In Memoriam

W maju mija pierwsza rocznica śmierci Stanisława Niemczyka, architekta osobnego, podążającego swoją niezależną ścieżką twórczą od zawsze. Zaczął od technikum, które, jak mówił, sprawiło, że najpierw „otarł się o samą materię”. Potem studia na Wydziale Architektury w Krakowie, gdzie na promotora swojego dyplomu wybrał profesora – wizjonera  Włodzimierza Gruszczyńskiego. Po studiach, w Tychach podjął pracę w państwowym biurze projektów,  które w tamtych czasach uniformizowało wielu, ale nie jego. 

         Opuszczając biuro w 1985 roku zaczął podążać swoją niezależną drogą. Powstało osiedle mieszkaniowe „Nad Jamną” w Mikołowie (1986), Szkoła Podstawowa nr 51 na katowickim Giszowcu z zespołem sportowym, którą ukończono w 2002 roku, ale jego ścieżkę  wytyczały głównie kościoły. Wśród nich  Kościół Św. Ducha w Tychach (1983) w którym pojawiły się polichromie autorstwa Jerzego Nowosielskiego.  Po tyskiej realizacji były kolejne kościoły: w Krakowie – Bożego Miłosierdzia (1994), w Czechowicach Dziedzicach – pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela (1998). I inne kościoły w Tychach, Pawłowicach,  Warszawie i Pszczynie, a ostatnio, realizowany od 2000 roku monumentalny zespół klasztorny oo. Franciszkanów w Tychach.

           Stanisław Niemczyk był jak średniowieczny  murator, mistrz spędzający mnóstwo czasu na placu budowy. To tam, na miejscu dobierał cegłę, kamień, decydował o wątkach murów, sekwencjach i detalach. Przyjrzyjmy się kilku jego fascynującym, śląskim realizacjom, które można obejrzeć, dotknąć, doświadczyć „na żywo”, bo są blisko, na wyciągnięcie ręki, w Tychach i Czechowicach-Dziedzicach.

Marek Skwara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

pl_PLPolski
en_GBEnglish (UK) pl_PLPolski