Ogrody Tysiąclecia w Gazecie Wyborczej

Gazeta Wyborcza w wydaniu z dnia 6.11.2021 opublikowała tekst Przemysława Jedleckiego zatytułowany “Dziewięć wieżowców z zielonymi elewacjami. Pierwszy taki projekt w Katowicach” prezentujący zlokalizowany na Osiedlu Tysiąclecia projekt autorstwa Atelier PS.

Ogrody Tysiąclecia, bo tak nazwano pionierskie w Polsce założenie mieszkalnych obiektów zakłada stworzenie obsługiwanych centralnie ogrodów elewacyjnych przystosowanych do warunków klimatycznych panujących w Polsce. Zostały dobrane zestawy roślin różnego charakteru – od traw i pnączy, poprzez krzewy, do kilkumetrowej wysokości drzew. Ponad dwa lata temu rozpoczęto w zaprojektowanych i przygotowanych do tego celu wielkoformatowych donicach z odpowiednio dobranymi granulatami uprawę zestawów roślinnych, by sprawdzić ich przystawalność do lokalnych warunków, odporność oraz przetestować sposób ich zasilania w wodę i mieszanki odżywcze, a także sposób odprowadzania wody. Został opracowany indywidualny sposób „obsługi” zieleni w kooperacji z projektantami zieleni i instalacji wodno-kanalizacyjnych, z systemami dozowania i kontroli nawadniania i odprowadzania wody, który ze względu na swoja unikatowość może zostać uznany za w pełni autorski…. Architektonicznie zaś zapewniono całkowitą możliwość pielęgnacji zieleni na tarasach i balkonach z zewnątrz, bez konieczności udostępniania obsłudze przejścia przez mieszkanie. Założono bowiem powierzenie opieki i prowadzenia upraw zieleni, a także monitorowania instalacji nawadniającej i odprowadzenia nadmiaru wody specjalistycznej firmie operującej niezależnie od mieszkańców osiedla.

Zieleń stanowi źródło tlenu, filtruje powietrze, eliminując pyły i zanieczyszczenia, nawilża i jonizuje powietrze, stwarza mikroklimat przyjazny człowiekowi. Dzięki niej, przez cały rok balans temperatury między wnętrzem, a zewnętrzem budynku zredukowany zostaje o 3 stopnie Celsjusza. Zieleń stanowi też o komforcie akustycznym redukując zjawiska hałasu, odbija fale akustyczne, tak dokuczliwe dla człowieka w betonowo-szklanych osiedlach. Całe rozwiązanie daje więc niepowtarzalny komfort obcowania z życiodajną przyrodą nie tylko za sprawą przydomowego ogródka na parterze, czy ogrodu na zielonym dachu, ale też na wszystkich pośrednich kilku-, kilkunastu kondygnacjach pomiędzy nimi. Każdy mieszkaniec dysponuje własnych ogrodem, jako ekstensją przestrzeni mieszkalnej w ramach miejskiego ekosysystemu. Stanowi, więc potężną wartość dodaną dla mieszkania w kilkunastokondygnacyjnym budynku w kilkudziesięciotysięcznym osiedlu mieszkaniowym w stolicy kilkumilionowej śląskiej konurbacji.

Marek Skwara

Pełen tekst artykułu znajduje się na stronie: https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,27773442,dziewiec-wiezowcow-z-zielonymi-elewacjami-projekt-dla-osiedla.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

pl_PLPolski
en_GBEnglish (UK) pl_PLPolski