“Plac dworcowy in statu nascendi” w kwietniowym Śląsku

W kwietniu Śląsk opublikował prezentację “Plac dworcowy in statu nascendi” autorstwa Marka Skwary traktującą o rewitalizacji centralnego placu Katowic i koncepcji jego przebudowy autorstwa Atelier PS, która w warsztatach projektowych zorganizowanych przez miasto Katowice i SARP uzyskała II nagrodę.

Po latach degradacji obiektów Starego Dworca w Katowicach i okalających Plac Dworcowy budynków rozpoczął się proces ich sanacji. Spółka Maksimum, która zakupiła dominującą część zabudowań Dworca w roku 2015, już w następnym roku rozpoczęła ich remonty. Dziś część zabudowań znalazła swoich najemców, następne czekają w kolejce. Rozpoczęto też plombową rozbudowę hotelu Diament autorstwa Konior Studio w przeciwległej pierzei Placu. Bliskie jest zainicjowanie przebudowy potężnego kwartału byłych obiektów kolejowych naprzeciwko Dworca. Przygotowując się do gruntownego remontu Placu Dworcowego UM Katowice wraz z katowickim oddziałem SARP zorganizowało w 2016 roku Warsztaty Projektowe na Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania placu przed Starym Dworcem kolejowycm i urządzenie ul.Tylnej Mariackiej w Katowicach. Pierwszą Nagrodę uzyskała praca AiR Jurkowscy z Katowic. Prezentowany projekt autorstwa Atelier PS Mirosław Polak Marek Skwara SC otrzymał II Nagrodę w Warsztatach Projektowych

Rejon ulicy Dworcowej i Tylnej Mariackiej stanowi kluczowy z punktu widzenia funkcjonowania miasta obszar, Usytuowany w ścisłym centrum katowickiej Starówki w pobliżu Rynku, ulic Św.Jana, Staromiejskiej, Dyrekcyjnej, Mielęckiego i tętniącej życiem ul.Mariackiej, przed historycznym Starym Dworcem posiada potencjał pełnienia roli głównej przestrzeni centralnej miasta – rodzaj jego salonu. W odróżnieniu od funkcjonujących w Katowicach placów centralnych, w tym tzw. Rynku jest to jedyny plac dający możliwość wyeliminowania przelotowej komunikacji kołowej, a także szynowej na rzecz dominacji ruchu pieszego, z wyłącznie okazjonalnym (obsługa serwisowa, służby ratunkowe i interwencyjne) dostępem transportu kołowego. W takiej formie plac może pełnić rolę centralnego forum – salonu Katowic.

Głównym założeniem w projekcie Placu było utrzymanie jego formatu, linearności, ciągłości i dość niecodziennego kształtu, przy równoczesnym zaakcentowaniu i wydzieleniu „sub-placów” , głównie za sprawą zabiegów graficznych (różne rodzaje posadzki, oświetlenie w podłodze, aranżacja zieleni i wody).

Powstała w ten sposób zamierzona sekwencja mniejszych placów przyporządkowanych do wydzielonych tektonicznie fragmentów istniejącej zabudowy pierzei Placu Dworcowego. Każdy z nich stanowi rodzaj matrycy dla ulokowania funkcji i aranżacji sprzężonej z funkcją przyległego budynku, a równocześnie pozwala na połączenie ich w razie potrzeby i aranżację szczególnych wydarzeń i imprez wymagających całej przestrzeni placu (jarmarki, koncerty, instalacje przestrzenne, kiermasze, targi ogólnomiejskie, wystawy plenerowe, happeningi, wydarzenia typu „flash mob” etc.,)

Ze względu na wyniesienie parteru centralnego obiektu przy tym placu, proponuje się jego otwarcie za pomocą przeszklonej arkady na zaprojektowane przed nim wyniesione plateau, ze schodami wiodącymi na plac. Płaszczyzna reprezentacyjnego przedpola wejściowego do znaczącego kubaturowo obiektu pełnić będzie rolę okazjonalnej sceny wydarzeń miejskich – koncerty muzyczne, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne i kabaretowe, pokazy mody – skierowanych do widzów zgromadzonych na płycie Placu Dworcowego. Przewiduje się przekrycie tego fragmentu placu zadaszeniem z półprzezroczystej membrany polyetrafluoroetylenowej, na siatce z włókna szklanego, pokrytej teflonem, rozpiętej na stalowej słupowo – cięgnowej konstrukcji. Pod skonstruowanym plateau wejściowym magazynowane będą meble i sprzęt estradowy wykorzystywany do wydarzeń plenerowych. Tak pomyślany „sub-plac” będzie stanowił, faktycznie i w przenośni tętniące życiem serce miasta.

Szczególną rolę w sekwencji placów pełni ulokowana kompozycyjnie od zachodu przestrzeń domknięta zielonym tarasem ogrodowym zaprojektowanym nad mini parkingiem od ul.Św.Jana. Stanowi ona wyniesioną powierzchnię będącą nową strefą rekreacyjną o wyjątkowo atrakcyjnym widoku w stronę projektowanego założenia, jak i na okoliczną  zabudowę. Ukształtowane w sposób naturalny wzgórze na krawędzi tarasu stanowi pole wegetacji dla pełnowymiarowych drzew i krzewów, a jego skłon sprzyja wypoczynkowi i rekreacji na trawie w ścisłym centrum miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

pl_PLPolski
en_GBEnglish (UK) pl_PLPolski