Budowa między ulicami Raciborską a Koszarawą w Katowicach budynku dydaktyczno-badawczego i kulturalnego wraz z zagospodarowaniem terenu na otwarty park form przestrzennych
2008

Kolejny temat rozbudowy ASP pojawił się na początku XX wieku. Lokalizacja: po przeciwnej stronie ulicy Raciborskiej. W chwili, gdy katowicka filia krakowskiej ASP była już od kilkunastu lat samodzielną Akademią Sztuk Pięknych z siedzibą w Katowicach. Atelier PS uczestniczyło w konkursie na rozbudowę i przetargach w kilku jego odsłonach, lecz praca autorstwa Polaka i Skwary została zdyskwalifikowana za przekroczenie, zdaniem jurorów, dopuszczalnej ilości kondygnacji obiektu, (choć budynek nie był wyższy od otaczających go budynków mieszkalnych) i jako taka w ogóle nie była oceniana i brana pod uwagę w konkursowych zmaganiach.

W przedstawionym projekcie poderwana od ulicy Raciborskiej bryła budynku pozwala płynnie przejść z siedziby na Raciborskiej do zespołu pracowni na Koszarowej i zaprasza na wewnętrzny, przekryty dachem membaranowym amfiteatralny dziedziniec Akademii przeznaczony do artystycznych działań outdoorowych. Pracownie rysunku i malarstwa mają prostokątne kształty i rozproszone górne, bądź północne doświetlenie, co w przypadku atelier artystycznego ma kluczowe znaczenie. Dyspozycja przestrzenna obiektu jest czytelna i racjonalna.

pl_PLPolski
en_GBEnglish (UK) pl_PLPolski